Eğitimİçimden GelenYaşam

Amerika’ nın artıları ve eksileri

Merhaba arkadaşlar bir önceki yazımda ABD hakkında birşeyler karalamıştım. Bu yazımda ise yine arkadaşımın sözlerini size paylaşacağım. Malum herkes birşeyler soruyor. Madem biz de yazımızı yazalım oradan okusunlar artık diyor 🙂  Peki ABD de yaşamanın artıarı ve eksileri nelermiş bakalım…

abd

Artıları

İnsanları genelde iyiler. Yani yolda yürürken sizi ilk defa gören meleabaa diyor kalabalık olmayan yerlerde.

Yazılım, teknoloji vs konularında Türkiyeye kıyasla inanılmaz paralar kazanılıyor.

Gezecek çok yer var, gez gez bitmiyor müzeleri,eglence yerleri vs…

 

Doğası muhteşem, büyük şehirlerinde bile doğadan pek uzaklaşmış olmuyorsunuz büyük parklar büyük açık alanlar fln çok iyi.

Başkasının özgürlük alanına girmediğinizde neredeyse sınırsız özgürlük tanıyor

Bir bara falan giderseniz kizlar size asılıyor. Cidden. Sebebi amerikalı erkeklerin genelinin sorumsuz herifler olması ve kolay kolay evlenmemesiymiş. Dolayısıyla çok sayıda bekar insan var. Rahatlar.

Eksileri

Pahalı: Yemekler falan bazı şeyler çok ucuz bazıları çok pahalı, elektrik su ucuz, kiralar pahalı mesela

Yemekleri berbat, Mcdonalds dışında hiçbiyerde bişey yiyemedim supermarketteki hazir yemeklere basabildikleri kadar yağ ve sos basıyorlar. Etler sebzelerden ucuz ama bişeye benzemiyor. Buradaki en dandik yemek bile ordaki organik kategorisine girer.

Her işinizi kendiniz yapıyorsunuz, kapıcı gelip çöpünüzü almıyor. Asilzade falan değilseniz evinize hizmetçiye paranız yetmiyor çünkü insan gücü pahalı

Arabasız hiçbirşey yapılmıyor, toplu taşıma pahalı, binalar büyük onun için normalde 30 snde bi bina geçersiniz, orada 3 dakkada geçiyosunuz o binayı ve yollar bitmiyor yürümekle (Araba da ucuz benzin de, araba kullanmayı bilmeyenler varsa onlar için yazdım bunu)

Sağlık sorunu: öyle bedava devlet hastanesi yok, bi kaza geçirseniz biyerinizi kırsanız ambulans 1000$ a hastaneye götürür 30.000$ ı ödeyince çıkarsınız. Doktora gitmek bir lüks kabul ediliyor. Fakat bunları aşmak için birşeyler yapıyorlar sanırım

Güvenlik: Amerikanın manyağı bol. Ben kaldığım 4 ay boyunca polisin 3 kişiyi tutukladığına şahit oldum ki Türkiyede bir kere bile şahit olmadım sokakta birini kelepçeleyip götürdüklerine. Burda manyak gider kız arkadaşını karısını vurur. Oranın manyağı okulu işyerini minigun ile tarıyor.

IRS denen bir illet var, burada mesela vergisiz bi şekilde 1m kazanırsanız yakalanırsanız hesap sorarlar. Orada parayı harcarken de denetleniyorsunuz, mesela mcdonaldsda çalışan bir adamsın altına bmw çektin, hemen abiler gelip nerden kazandın bu parayı diyorlar. Türkiyede kazanılmış parayı harcarken kimse sormaz orda soruyorlar yani.

Markette kasiyer olarak çalışan 80 lik nineleri görmeniz mümkün. Yaşlıların imkanları kısıtlı sanırım. Ya da kültürleri mi öyle bilmiorum.

 

Genel olarak çok güzel bir yer. Fırsatınız varsa durmayın

Her şey iyi görüküyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onay Kodu *

Ercan ŞAHİN