Nasıl Yapılır?, Yaşam

Yeni askerlik sistemi ve erken terhis olmak 180 gün

yeni askerlik sisteminde rapor almak ve erken terhis nasıl

Askerde erken terhis olmak. Bildiğiniz gibi yeni askerlik sisteminin bugün meclisten geçmesi düşünülüyor. Birliklere yazı gittiğini, hesaplamaların yapılmaya başlandığını biliyoruz. Peki bu yeni askerlik sisteminde neler var? Var olan askerelerimizi nasıl etkileyecek gelin bunu inceleyelim.

2019 Haziran itibari ile yeni askerlik sisteminde olan değişiklikler şunlar;

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay ( Yani er-onbaşı-çavuş olarak görev yapacak askerler için) oldu. Eğer

erken terhis

almak yerine askerde kalmak isterseniz 6 ay daha askerlik yapmaya devam edip, her ay ortalama asgari ücret gibi bir rakam alacaksınız. Ve bu süre zarfı içerisinde sigortalı olarak gösterileceksiniz.

Önlisans mezunu bir kişi askere gitmek isterse yedek astsubay olabilecek. Buna göre 12 ay hizmet edecek. Ve her ay maaşını alacak. Askerlik bittikten sonra ise askerde kalmak isterse ihtiyaca göre astsubay olarak görev yapabilecek.

Lisans mezunu bir kişi askere giderse yedek subay olarak 12 ay hizmet edecek ve maaşını alacak. Eğer askerlik bitiminde askerde kalmak isterse Teğmen rütbesinde devam edecek.

Bedelli askerlik artık sabit oldu. Buna göre askere hiç gitmeyecek bir kişi 31 Bin Türk Lirası karşılığında zorunlu askerlik görevini yerine getirmiş kabul edilecek.

Gelelim askerdeki arkadaşlarımızın merak ettiği konuya 🙂

Şimdi askerdesiniz ve bu yasa çıkınca benim durum ne olacak diyorsunuz. Yasa çıkınca birliğinize gönderilen yazıya istinaden 6 ayı doldurmuş, yani şafağınız 180 gün ve daha az ise ertesi sabah evinize gönderileceksiniz. Fakat bir anda bu kadar askeri evin göndermek biraz güvenlik sorununa yol açacağı için kademeli olarak terhis durumu söz konusu olacaktır. Eğer şuanda izindeyseniz ve rahatsızlığınız nedeniyle 🙂 rapor almayı düşünüyorsanız sizi şuradaki konuya davet edeyim. Hemen bir çırpıda okuyup nasıl rapor alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Buyrun :

Askerde izindeyken rapor almak 

Şimdi eğer durumu toparlar isek;

Gençlerr rahat olun şafak 180 gün birden düştü. :):):)

 

4 thoughts on “Yeni askerlik sistemi ve erken terhis olmak 180 gün

  1. Mehmet dedi ki:

    Gerçekten çok teşekkür ederim. Yeni bir gelişme olunca hemen yazıyı düzenleyip güncel bilgi veriyorsunuz.

    1. ercan dedi ki:

      Rica ederim. Herzaman yardımcı olmak isterim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir