Askerlikte izinde istirahat raporu almak
Yaşam

Askerlikte İzinde İstirahat Raporu Almak 2020

Askerlikte izinde istirahat raporu almak istiyorsanız tıklayın ve mutlaka sitemize destekte bulunun. Yorumları gözden geçirip yeni yorumda bulunun. Tıkla.Askerlikte izne geldiyseniz ve istirahat izni almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey bulunduğunuz bölgede askeri hastane var ise orada muayene olmanız gerekiyor. Bunun için askerlik şubesine başvurup askeri hastanede muayene olmak istiyorum diyerek sevk alacaksınız…

Askerlikte izinde istirahat raporu almak

Askerlikte izinde istirahat raporu

almak

Ancak bazı bölgelerde sevk işlemini askerlik şubesi vermiyor, genel komutanlıktan almanız gerekiyor.  Bunun için evden çıkmadan önce askerlik şubesini arayıp nereye gitmeniz konusunda bilgi almanız gereklidir. Aldığınız sevk belgesi ile eskiden askeri hastanede muayene oluyordunuz.. Fakat askeri hastanelerin kapanması ile birlikte artık sağlık ocağında bile muayene olabiliyorsunuz. . Doktorunuz gerekli görürse istirahat raporu verecektir. Aldığınız istirahat raporunu yine şubenize götürüp onaylatıp birliğinize faks yolu ile göndermeniz gereklidir. Eskiden askeri hastanede muayene olmak istemiyorum diyerek yine muayene olduğunuz  doktorunuza söyleyerek anlaşmalı hastanelere sevkinizi isteyebilirdiniz. Artık birliğinizin yönlendireceği yerlerde rahatlıkla muayene olabiliyorsunuz. Askerlikte rapor almak ile alakalı aklınıza gelen bir soru var ise mutlaka yorumları göz gezdirin. Daha önce sizin sorularınıza yanıt verilmiş olabilir. Eğer

askerlikte istirahat raporu almak

ile ilgili hala aklınıza takılan bir şey varsa yorum olarak soru sorabilirsiniz ve siteme tekrar geldiğinizde yorumun yanıtlandığını göreceksiniz.

Eğer yetkili hastane yok ise askerlik şubesinden alacağınız sevk raporunda sağlık ocağını yani aile hekiminizi yazdırabilirsiniz.
Eğer yeni askerlik sistemi hakkında merak ettiğiniz konu varsa efenim sizi şu konuya alalım ve hemen kafanızdaki sorulara cevap bulun :
Merhaba arkadaşlar ; 24 Mayıs 2019 itibari ile bu yazıda bir güncelleme yapmam gerekiyor.

Artık askeri hastaneler olmadığı için herhangi bir sağlık ocağından bile rapor alıp birliğinize gönderebilirsiniz.

Gönderdiğiniz raporun işleme alınıp alınmadığını mutlaka birliğinizi arayarak teyit etmeniz gerekir. Fakat komutanlar rapor olayına pek sıcak bakmadığı için birliğinize gittiğinizde daha önce sizin yararınıza verilmiş ayrıcalıklar varsa artık onları vermeyeceklerdir. Bu konuda risk nedir sorusu akıllara geliyor. 🙂 Risk…

Eğer yeni askerlik sistemi hakkında merak ettiğiniz konu varsa efenim sizi şu konuya alalım ve hemen kafanızdaki sorulara cevap bulun :

Yeni askerlik sisteminde erken terhis nasıl olacak

Soracak birşeyiniz varsa aşağıdan hemen yorum yapın. Mutlaka cevap vereceğim. Ama cevabı görmek için geri gelmeyi unutmayın 🙂

Her şey iyi görüküyor!
Yazı puanı

Bence askerde istirahat raporu almak ile ilgili bilgiye artık sahipsiniz.

 • Puan
User Rating: 2.6 ( 12 Votes )

98 thoughts on “Askerlikte İzinde İstirahat Raporu Almak 2020

 1. yakup Reply

  dün 10 gün izne ayrıldım bugün doktor 5 gün rapor yazdı almış oldugum rapor ile birlikte sadece 5 gün mü iznimden kullanmış olurum yoksa. iznimden 10 gün mü kullanmış sayılırım.

 2. Ersin Reply

  devlet hastanesinde ameliyat olmamın acil olmadığını söyledir özel hastanenin polikliniğinden giriş yapıp ameliyat olmak istediğimi belirtsem onlarda kabul etse rapor olarak ya da hastanede yatıyor olarak gözüksem askeride kabul edilir mi bide sevk almak gerekiyor mu sevki tekrar almamak için acilden mi giriş yapmam lazım lütfen acil cevaplayabilirsiniz hayat memat meselesi

  1. Vedat Yüzbaşı ( emekli subay) Reply

   Adam gibi askerlik yapacak cesaretin yoksa baban paraya kıyıp sana bedelli yaptırsaydı, memleketin hertürlü imkanından faydalan sonrada askerlikten kaç, sorunun cevabına gelince, askeri hastane dışındaki hiçbir kurumun raporu geçerli değildir, devlet hastaneleride dahil, küçük biryerde askerlik yapıyorsan komutan hallederiz diyebilir, ama halledemez çünkü alaya bağlı yada tugaya bağlı bir birlik sonuçta son kararı alay yada tugay komutanlığı verir, en iyi ihtimalle raporlu gün sayın askerliğe eklenir. Senin gibi zavallılar buna sığınmasın diye.

   1. Azıcık okuyun haberleri Reply

    O sistem eskiden di bırakın artık o davayı asker artık devlet hastanelerinde aile hekimlerinden rapor alabiliyor bilginize bakınız:Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün imzasıyla illere gönderilen, “Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Kapsamında Verilen Sağlık Raporları” konulu genelgede detaylar paylaşıldı. Buna göre TSK personeli, öğrencileri, öğrenci adayları ve askerlik yükümlülerinin görevlerine uyarlık bakımından sağlık yeteneklerini tespit etmek amacıyla yapılacak muayene ve sağlık raporları sivil hastanelerde yapılacak.

   2. Ozan Doğan Reply

    Memleketin her türlü imkanından faydalanan siz komutanlarsınız, 10 kuruşa çorbanın kıralını içiyorsunuz gelmiş burda namal okuma millete, vatan millet diye gittiğim askerliğe sövdürte sövdürte gönderdiniz, er’in an.sı ağlıyor orda.

   3. Ali Reply

    Maas gunu olmasa cok yaparsınız ya bu mesleği artist. bu Devletin imkanlarının karşılığını doğuda yaşayıp terörle mücadele ederek ödüyoruz.

 3. ercan Post author Reply

  @ersin Merhaba;

  Geçenlerde bir yakınımın oğlu izne gelmişti. İzin günü bitmeye bir hafta kala genel cerrahi polikliniğine gidip kıl dönmesi sorunu olduğunu belirtti. Doktor ameliyat günü verdi birkaç gün sonra ameliyatı olacaktı. Komutanlarını arayıp bilgilendirdi. Komutanları buna sev almadan gidersen başın yanar dedi ve ameliyatı oldurmadı. Acak gittiği birlikte niye ameliyatını olmadın diye de sitem ettiler. Eğer devletin hastahanesinde devletin doktoru sana o ameliyatı yapmayı uygun görüyorsa sevk vb.gerisi teferruat. Ama özel hastanenin ameliyat kararını birlik kabul etmez haberin olsun.

 4. seyma Reply

  Bir yakınım izindeyken özel hastaneden 5 günlük rapor aldı Ve birliğine teslim etti raporu herhangi bir geri dönüş veya sıkıntı çıkmadı alıp kabul etmişler raporu izninin 2. Günü şu an ama ne sevk ne de başka bişey yapmadı sizce sorun çıkar mı?

 5. Seyma Reply

  Merhaba bir yakınım izindeyken herhangi bir özel hastaneden sevksiz kendisi direk gidip 5 günlük rapor aldı raporu teslim ettiğindede herhangi bi sorun çıkmadı veya onunla alakalı bir geri dönüş olmadı bugün raporunun 2. Günü sizce daha sonradan bir problem çıkma ihtimali var mı?

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba @seyma
   Özel hastanelerden alınan raporu işleme koyarlar koymasına ancak sevksiz gittin diye kendisine tutanak tutulabilir, ceza verebilirler. Komutanları ile bu durumu görüşmesinde fayda var. Çünkğ mevzuat değişmil olabilir.

 6. Bilal Tirsi Reply

  Merhaba Kardeşimin askerlik bitimine 25 günü var rapor hakkı içeride hala şuan düğün merasimine için memlekete gelecek. İzin vermek izin rapor göndermeyeceğim gönderdiğim takdirde rapor günlerini ilave olarak askerlik yapacağım diye dilekçe imzalatacaklar. Uygun birşey mi bu yapılabilir mi?

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba. Öyle bir durum söz konusu bile olamaz. Yani kendisi izinde evindeyken iznini bitmesine az bir süre kala rahatsızlandığı zaman rapor alıp birliğine verir ve eğer rapor sınırı aşılmadıysa bu rapor süresince askerliği yapılıyor sayılır. Fakat rapor sınırına ulaştıysa o kadar gün askerliğine eklenir

 7. Ali caner Reply

  Askerde dolap taşırken düştüm kolum kırıldı ve amelyat oldum tedavi gereği 183 gün rapor verdiler sonuç ne olur hayla tedavi görüyorum.

 8. Ramazan Arslan Reply

  Ercan bey merhabalar askerliğimin son 6 günü izine çıkacağım ve iznim bitmeden rapor alıp birliğime fakslayacağım. Bunun için askerlik şubesinden sevk almam mı gerekiyor? Ve sevk almam gerekiyorsa askerlik şubesi özel hastaneye sevk veriyor mu?

 9. TANER Reply

  Ya birşey sorcam ameliyat olmam lazım yeni sisteme göre diyelim 20 gün rapor verdiler bana ilestikden sonra o 20 günü tekrar yapacakmışım öyle dediler bu doğru mu ve yeni sisteme göre rapor süresi kaç gün ?

 10. Özgur Reply

  Selamin aleykum kardesim ben usta birligime kibrisa katildim. İzin hic kullanmadim istanbula gidip bitimime 22 gun kala iznimi kullanip ameliyat olursam eger 15 gun rapor hakkimi kullandigim zaman geri benim birligime dönmeme gerek varmi islemler nasıl olur?

  1. Alpay Reply

   Ayrılış yapman gerekecek, bunun için nöbetçi uzman&astsubay (akşam vakti ise) ve ya sabahsa takım komutanı ile görüşüp ayrılık yapmak istediğini beyan edeceksin. Yazıcı odasında bulunan dosyalar birlik tarafından, kartex askeri hastanede muayene olduktan sonra kapatılıyor. Yani izin aldıktan sonra yarbay ve ya albayın karşısına çıkıp visitecin ile Ayrılış muayenesi olmak zorundasın

 11. samet Reply

  merhabalar ben kıbrısta askerlik yapıyorum 6 ayımı doldurdum 6 ay daha askerlik yapıyorum askerliğimi uzattım buradaki komutanların izin ve rapor ile ilgili bir bilgileri yok sizin sitede okuduğum kadarıyla sizin bu konuyla bilginiz var bana geri dönüş yaparsanız sevinirim

 12. Akın Reply

  Merhabalar , arkadaşım şırnakta askerlik yapıyor dağ karakolunda. Yakında izne gelecek ve rapor alacak komutanın yazıcısı ve komutan alabileceğini söylemiş. fakat bizim sorumuz şu ; devletin kestiği uçak bileti olacak ya geri dönüşte biz bunu daha ileri bi tariha atabilirmiyiz , eğer atamazsak binmemesi durumunda devlete zarar vermek gibi bir durum söz konusu olup cezai işlem uygulanır mı? teşekkürler cevaplarınız için.

  1. YUSUFtsc Reply

   Merhaba şafaktan sayılar rapor gün sayısı 6 arkadaşlar bilginiz olsun. Yani yeni dönemde 6 gün normal izin 6 günde rapor şafaktan toplam 12 gün düşmüş oluyor ama raporu almanız kullanmanız lazım yoksa düşmez şafaktan

 13. Ykp Reply

  Mrhb benim 2 aralıkta askerliğe teslim olmam lazım ama polisliğe hazırlanırken sol bacağımda sanki bir lif koptu hastaneye gitmedim ama 1 sene ye yakındır geçmedi normal yürürken agrımıyor ama koşarken ağrıyor bunu askere gitmeden halletmek istiyorum Bi sonraki celp te gitmek istesem doktor bana rapor verir mi

  1. ercan Post author Reply

   Askerlik şubenize gidip durumu anlatırsanız, size onların belirlediği hastaneye sevk vereceklerdir. Kapalı bir zarf ile birlikte göndereceklerdir. Hastanede muayene olduktan sonra o zarfı doldurup tekrar kapalı bir şekilde size veriyorlar. O zarf içerisinde sizin ne kadar sürede tedavi olacağınızı, silah altına alınmanızı o kadar süre geciktirmek için gerekli yazı yazıyor olacak. Bu durum oluşursa zarfı teslim edip tedavinizi oluyorsunuz. Ve belirlenen diğer tarihte silah altına alınıyorsunuz

 14. Sabahattin Reply

  Merhaba ben askerlikte hastalandım devirden sıhhi izin verdiler 7 gün ben evdeyim ama sağlığım düzelmedi bunun için askerlik şubesine gitmem gerektiğini biliyorum ancak askeri hastahane yatış verirse bana askerliğim uzarmi yoksa şafaktanmi düşer bunu cevabını biliyorsananiz yardımcı olursanız çok
  memnun kalırım..

 15. Hakan Reply

  İyi günler hocam ben 12 gün hava degişimi aldım ama 2 gün hava degişimi aşımı yaptım bazı nedenlerden dolayı kaç günü düşer kaç günü düşmez yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 16. Aras Reply

  Merhaba. Askerim izine geldim lakin yarın teslim olmam gerekiyor rapor almak için sevk şart mı acil cevaplarsanız sevinirim

 17. Mehmet Reply

  Merhaba askerde alınan rapor ve izne gitmeniz için verilen izin kağıdı dosyamıza koyuluyor. Benim sormak istediğim bu raporun sayılmayan süreleri ne zaman ekleniyor. Terhis hesaplaması yapılırken mi ekleniyor. Çıkış tarihimiz o zaman mı uzuyot yoksa raporu aldığım gün mü uzuyor.

 18. Emre Reply

  Merhabalar suan askerdeyim doktor 2 gun istirahat verdi verilen bu rapor , benim 6 gunluk rapor hakkımi etkiler mi?

 19. Tacettin Reply

  Merhaba ben Kıbrıs’ta askerim Girne askerî hastaneden 12 günlük rapor verildi astım tanısı dan safağım dan düşüyor mu askerliğimden sayılır mı bu rapor

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba. Eğer birliğinden izne gönderildi isen İlk 7 gün şafakta düşer. Gerisi şafağa eklenir. Fakat birlikten ayrılmadıysan birlik içinde izinli sayılırsın şafaktan düşmez

  1. ercan Post author Reply

   Hava değişimi süren kadar düşer. Fakat hava değişimi bittikten sonra hala yatarak tedavi görüyor isen ilgili süreyi ve tedaviyi gösteren evrakı birliğinin idari işlerine ivedilikle ilettiğin taktirde o süre şafağından düşecektir.

   1. Hakan alm Reply

    Ercan bey merhabalar askerliğimin bitmesjne 9 gün kala evimde oluyorum izindeyim komutanım 6 gün rapor almamı soledi bunu aile hekiminden alıp komutanlarima atsam sonra askeri şubeye gidip raporluyum 4 gün ekstradan askerliğim kaliyor kendi askeri subemde bitirebilirmiyim

 20. Burhan Reply

  Ben hastaneye çıktım herhangi bir şekilde sgk sisteminden rapor verilmedi. Ancak doktor tavsiye yazdı. 10 gün istirahat uygundur diye ve komutan kartekse bile işlemeden istirahat dedi. Birlikten ayrılışım olmadı hala birlikteyim. Ancak 4 gün askerliğimin uzadığını söylüyor. Doğru mu ?

 21. Özgür Reply

  Acemi birliğinde 15 inci gün de buz yüzünden ayağım kaydı ve kolum kırıldı 5 kere rapor aldım normalde bugün teskere alıyordum şimdi bi raporun kaç günü askerlikten sayiliyor

   1. Turgay Reply

    Merhaba Ercan bey Şuan Ocak 18 de köprücük kemiğim yerinden çıktı ameliyat olmak gerekli 19da Taburdan 7 gün normal izin aldım 26 sında tekrar 7 gün rapor aldım fakat 27 sinde hastaneye giriş yaptım yatış olarak şubatın 1 inde ise ameliyat oldum 4.de hastaneden çıkış yaptım sonra Şubat 4 den itibaren 30 gün heyet raporu verdiler martın 7 sine kadar ve raporum bitti birliğime geldim kolum askılı bir şekilde fizik tedavisine başlayacağım toplam 37 gün rapor aldım rapor içerisinde 7 gün hastanede ystışım gözükmekte Şafak 90 kaç günüm askerlikten düşer Acaba kolumu kullanmıyorum daha fizik tedavi sürecine giriyorum

 22. Yaşar ENGİN Reply

  Oğlum jandarma er izine geldiğinde 7 günlük şehir hastanesinden rapor aldık almaz olsaydık raporu birliğine faksladıktan 3 gün sonra başka bir hastaneye gidip oradan raporu teyit ettirin dediler Onu da yaptık şimdi e reçete muayene kağıdı falan istiyorlar
  Bir er için bu ne teferruat bunaldık ya başka sıkıntı çıkarırlar mı bilmiyoruz
  Cimere mi yazalım ne yapalım

 23. Abdullah Reply

  Merhaba ben devlet hastanesi den 10 gün istrahat raporu aldım ama birlik içinde tuttular beni gonfermediler memlekete bu şafağa ekleniyormu yoksa birlik içinde olduğum için değişmiyor mu çok acil

 24. Mehmet478 Reply

  Merhaba ben yıllık iznimi kullandım , iznin bitmesine 1 gün kala 7 günlük rapor aldım .
  Raporun 2. Gününde ailemde korona çıktı ve bizi 14 gün karantinaya aldılar . Karantinam bitti ve birliğime katıldım burada 7 gün askeri içersinde karantina ya aldılar , benim durumum ne olacak gerçek bilgi sahibi varsa yanıtlasın rica ediyorum, fikrinizi değil gerçekten biliyorsanız cevaplayın , teşekkürler

 25. MERYEM YAZAR Reply

  Merhaba şu an askerde olan erkek arkadaşım var ayağında hem varis var hem de kıl dönmesi ameliyatı olacak 6 aylık bu süreçte son ay olmayı dusunuyor ameliyatı bu süreçte 1 ay rapor ya da hava değişimi izni verilir mi rapor askerliginden düşer mi kesin cevap lütfen erken terhis olur mu

  1. ercan Post author Reply

   Kıl dönmesi ameliyatını son 1 ay kala olabilirse zaten o ameliyatın 30 gün istirahat izni var. Askerliği evinde bitirmiş olur.

  2. Tnk Reply

   Ben askerliğimi yaptım durumum farklı ben tsk da personelim memlekete izne gitsem bi hastaneden rapor alsam almadan önce sevk falan almam mi gerekiyor yorumlarda gordumde sevki nerden alacam. Bizde yılda 90 gunden fazla istirahat kullananin sözleşmesi fesh oluyor otomatik olarak. Tek hekimden 10 10 alsan 90 a tamamlasam nasıl olur sıkıntı çıkartırlar mi

   1. ercan Post author Reply

    Aile hekimlerine yani sağlık ocağına gidersen ya da acillere gidersen sevk almana gerek kalmaz. Fakat bir hekim sana tek seferde en fazla 10 gün rapor yazabilir. Bir kişiye verebileceği en fazla rapor ise 10+10=20 gündür.

 26. Burak Reply

  Merhaba askerde verilen istirahat izinleri şafaktan düşüyor mu ? Bir de hastaneye sevk verildiğinde hastane yatış verirse bu şafaktan düşüyor mu yoksa askerlik uzuyor mu ? Korona döneminde farklı bir sistem mi var yoksa askerlik yönetmeliği aynı mı ?

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba, verilen rapor ile dinlediğiniz gün kadar askerliği şafakta düşmüş olursunuz. Fakat yatış ile ilgili aynı şeyi söyleyemem. İlgili yönetmelik ne diyor bilmiyorum

 27. Hasan Reply

  Merhaba ben cumartesi KPSS sınavı için izin aldım 4 gün izin vermişlerdi 2 ye düşürdüler iznimi . Bende sınava gelince rapor almak istiyorum 6 gün sizce komutanlar sıkıntı çıkarır mı acil cevap verin lütfen veya ben komutanlara ney demeliyim ki izin versinler

 28. Akın Reply

  Merhaba ayağımdaki sorunlar yüzünden birliğilimden kendi iznimle ayrılıp sivilde devlet hastanesinde ameliyat oldum toplamda 2 ay askerlik yapmıştım suan daha 4 ayım var fakat 3 aydırda evde raporluyum ayağımın üzerme basamıyorum ve askerliğim aynı gözüküyor ne yapmam gerekiyor ve ayağım içinde fizik tedavi alıcagım bu pandemi dönemimde se yatarak tedavi vercekler ve özel hastanede alıcağıö fizikmtedavi hastame yattığım gün şafaktan düşücekmimi yoksa heyet vs yeri cıkmam gerekiyormu

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba, rapor süreniz çok uzun olduğu için yasal süre dışında kalan günler şafaktan düşmeyecektir.

 29. Akın Reply

  Merhabalar blog sitenize yorum attım fakat buradanda dönüş yapmak istedim. Şöyle bi sıkıntım var şuan askerim ve yaklasık 4 ay önce izine geldim ayağımla alakalı bi sıkıntı cıkıp birliğimden kendi iznim 6 gün iznimle evime geldim burada devlet hastanesinde ameliyat oldum dizimdeki kıkırdaklarım dikildi ve suan tam olarak 3 aydır evdeyim ve raporluyum ayağımın üzerme halen tam basamıyorum. Ben toplamda 2 ay askerliğimi yaptım ve 4 ayım daha var normalde bitmesne ve dediğim gibi.3 aydır fazladır raporluyum ve halen sıkıntılarım devam ediyor bunaydan sonra fizik tedavi alıcağım fakat devlet hastaneleri pandemiden dolayı sıkıntı bende özel hastanede Yatarak fizik tedavi almak istiyorum. Yattığım zaman hastanede şafak düşüyormu birde heyete falan cıkabilirmiyim nasıl bi yol izlicem inanın artık bilmiyorum dönüş bekliyorum

  Teşekkür ederim şimdiden

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba, diğer yorumunuzda da bahsettiğim gibi heyetin verdiği rapor dışında kalan günler şafaktan düşmeyecektir. Bunun için bulunduğunuz ilin askerlik şube telefon numarasını arayıp, idari işler ile görüşmek istediğinizi söyleyin. Yardım edeceklerdir.

  1. Tnk Reply

   Knk 12 ayda 1 ay hava değişimi vardi bende fizik tedavi gördüm hastane 45 gün hava değişimi verdi durumu anlattım 30 düşürdüler çünkü 15 gun fazladan askerlik yapacaktım sizde de öyledir

 30. Lecter Reply

  Inşallah cevap verirsiniz ve mail olarak da cevap atarsanız çok sevinirim. . Şimdi benim normalde terhisim 24 haziran. Biz 7 gün düşürüyoruz 6gun izin +1 gün yol izni olarak yani erken terhis ile 17 haziran da terhis olacağız. Üst devreler de bu şekilde oluyor şafağı da ona göre sayıyoruz.
  Ancak ben ayağımı sakatladim hastaneye sevk edildim alçıya alındı. Hastane doktoru istiharet önerdi. Revirde ki doktor 10 gün rapor yazdı ( rapor mu istiharet mi bilmiyorum)
  Şimdi ben şafağımi hesaplarken kafam karışıyor. Burda herkes başka bir şey söylüyor.
  Ben 21 haziran mi terhis olacağım 28 mi bana direk gün söyleyin lütfen.
  10 gün rapor da 6gun safaktan sayıldı iznin düştü diyen var böyle durumda izin kullandığım için 4 günü ekliyorum 28 oluyor.
  O izin ayrı rapor izni ayrı diyen var.
  Moralim bozuk kafam karışık. Beni eve de göndermediler. Boşuna çile çektim hala ayağım sakat ve askerlik yapıyorum

  1. ercan Post author Reply

   Şöyle düşün. sen raporlu iken askerlik hizmetini yapamayacağın için evine gönderiliyorsun. Fakat seni eve göndermemişler orada misafir etmişler. Yani senin 10 gün evinde olman gereken süreyi birliğinde misafri olarak geçirmişsin. O yüzden şafağında herhangi bir düşüş olmayacak aynı tarihinde terhis olacaksın.

   1. Lecter Reply

    Vay be neredeyse 2 ay olacak. Artık en üst devre olmuşum askerliğe alışmışım.
    Tabur komutanı bölük komutanı hepsi bunun hiçbir önemi olmadığını ve askerliği kin uzayacagini söylüyor. Artık pes ettim. Bide terhis zamanı tekrar konuşurum ama birşey olacağını sanmıyorum. Bu arada keşke mail de atsanız. İnşallah siz cevap verip ben görene kadar terhis olmam. Sonucu her halükarda yazacağım. Ama bu devlet benden 5 günümü çaldı şuan ki durum bu

   2. Lecter Reply

    Bu arada askerliğim 5gun uzamış. Ondan 5gun çalındı dedim. (onceden 1gun istiharet yazmış diğer doktor + bu doktor 10gun yazınca 6si rapor hakkından düşmüş. Yani 17 haziran değil 22 haziran çıkacam. Bana söylenen hep bu oldu. Olayın üzerinden aylar geçti ama hala her gün bunu düşünüyorum bana çok koyuyor. Çünkü büyük haksızlık yapıldı. Hem birlikte kaldım hem ayağım iyilesmeden göreve devam ettim. Sanki ayağımı bilerek sakatlamış gibi ceza gibi neyse şuan ki durum bu.
    Allah’tan corona Dan dolayı ne olur nolmaz tedbir amacıyla 23 gün birlik içerisinde karantina da kaldım. Yoksa bu askerlik bitmez o ayak iyileşmezdi.
    Hikayem çok karışık farkındayım.. Terhis zamanı buraya bu siteye döneceğim.
    İNŞALLAH ADMİN HAKLI ÇIKARSIN. AMA SANMİYORUM DEVLET 5GUNUMU ÇALDI. o rapor verilmeseydi de ben karantinaya alınacaktım.

   3. Drlecterr Reply

    Maalesef dediğim gibi olacak. Öyle gözüküyor. Bölük komutanıyla bugün ayaküstü konuştum. Çıkıp çıkmaman birşey değiştirmez dedi. Bu devlet 5gunumu çaldı benden 5 gün. O günler zor geçecek. Kendime yediremiyorum konduramiyorum.

   4. Drlecter Reply

    Bugün terhisime 15gun kala şafak 14 derken askerliğim uzadı, durum kesinleşti. Birlikten çıkıp çıkmaman önemli değil dendi geçildi. Halbu ki zorla revirde rapor yazan bunlar. Evine göndermeyen bunlar. Askerliğini uzatan da bunlar. Buyuk haksızlık yapıldı burada onlarca insan karantina da yatmak için yalandan başım ağrıyor dişim ağrıyor midem ağrıyor dedi yattı.ben hem sağlığımdan oldum ayağım hala biraz sakat. Hem uzun süre topal topal askerlik yaptım hem askerliğim uzadı. Psikolojik olarak bitik durumdayım. Anlatamıyorum keşke anlatabilsem ama neler yaşıyorum bi bilseniz. Bu ülke bir evladını bu dünya bir insanı kaybetti

 31. Asker Reply

  Merhaba sevk almayı unuttum ben suan hava değişimindeyim dün bitti fakat doktorum bugün yeniden hava değişimi uzattı. Sevk almadığım için ne olur

  1. ercan Post author Reply

   herhangi bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. çünkü sevk alacak durumda olmayabilirsin. doktorun hava değişimini uzatmasını bu şekilde açıklayabilirsin. yine de birliğini aramanda fayda var diye düşünüyorum.

 32. Mert Reply

  Meraba ben jandarma olarak askerligimi yapmaktayım askerden 5 gün sıhhi izne ayrıldım geldikten sonra burada 7 gün rapor aldım normalde yarın birligime katılmam lazım ama bugün telefonuma yakın temas oldugum için 10 gün karantinada kalmam gerektigini söyleyen bir mesaj geldi
  Ben kqrantina süreci şafaktan düşermi

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba. Karantinada kalacağın süre için sana rapor verilmesi ve gözetim altında izolasyonda olman gerektiğini belirten bir rapor olmalıdır. bu raporu birliğine gönderdiğin taktirde senin rapor izninden düşecektir.

  1. ercan Post author Reply

   Bakalım neler olacak. Terhis olduğunda mutlaka hangi gün terhis olduğunu bana bildir ki başka arkadaşlar olduğunda güncel bilgi verebilelim kardeşim. Hayırlı teskereler.

   1. Drlecter Reply

    Okur musun okumaz misin, okursan ne kadar dikkatli okursun bilmiyorum.okusan da ne kadar anlarsın yoksa boşver diyip geçer misin emin değilim. Kendime mi yazıyorum onu da bilmiyorum.5gun ya nolcak diyorsun belki de.
    Canım acıyor kalbim daralıyor. Hayatım boyunca asla unutamayacağım. Askerlik sonuçta askerlik denince aklıma ilk bu 5gun muhabbeti gelecek.
    Hani sana anlatamıyorum. Askerliği bilmen lazım en dibine kadar yaşaman lazım. Öyle anlarsın. Çünkü burada ne koğuş arkadaşını ne görev arkadaşını seçemiyorsun. Sivilde yanına 5metre yaklastirmayacagin adamlarla yaşıyorsun. Zorundasın. ZORUNDASIN YAPILAN HERŞEYİ YUTMAYA.
    Tabur komutanı ile konuştum seni göndeririz sana birşey olmaz ama bizi sikerler.. Herkes kendi götünün derdinde. Oysa raporu zorla veren bunlar, covid bilmem ne evine göndermeyen bunlar bir imza atmayan da bunlar.
    Burda onlarca insan gördüm. Karnım ağrıyor dişim ağrıyor diyip kendini karantinaya atan. Sözleşmeli er olacam diyip bir ay disarda gezen onlarca insan gördüm. Haksızlık tam da burada. O kadar şey yuttum ki yuta yuta midem de yer kalmadı inanır mısın.. Yorgunum. Fizikten 13kilo verdim. Dertten stresden iştahım kapandı öyle verdim..
    Ço çektim bu askerlikte. İftiralar, haksızlıklar, nankorlukler. Mesela delinin biri ile aynı koğuşta kalıyorum ki o apayrı bir hikaye bir gün sor anlatırım, Yuzyuze..
    Terhis kağıdı duvara asildiktan sonra tek tek insanların gelip niye geç çıkıyorsun diyecek olmaları. Benimle aynı gün göreve başlamış insanlar giderken onların arkasından bakmak zorunda olmak.
    5gun 5 gece 5gunduz. 120 saat. Dışarıdaki için anlamsız ama benim için hayat meselesi.
    Beynimi durduramıyorum düşünmeden

    Heralde bu kadar yazı bile eksik kalıyor içim o kadar dolu ki..
    Kusura bakma durduramıyorum kendimi. Bilmediğin o kadar çok şey var ki

    Çok koyuyor çok. Kaldıramıyorum. Keşke hücreye atsalar beni şimdi bugün. Hemen kabul ederim. O kadar insanın suçu görülmedi, o kadar insan aylarca yattı. Ben de zaten karantina da yatacaktim. Allahım kimin bedduası neyin cezası bu.. Neden böyle.. Neden ben yaşıyorum.

 33. Fatih Reply

  Merhaba . Aile hekiminden alınan istirahat raporu askeriye de kabul ederler mi yoksa sadece devlet hastanesinden alınan raporlar mı geçerli ? Teşekkürler

  1. ercan Post author Reply

   Raporun şekli veya türü olmaz. Sonuçta o rapora imza atan kişi de devletin doktoru. Fakat bunu birliğinize ulaştırmanız sizin sorumluluğunuzdadır. Yine de böyle durumlarda birliğinizin idari işler komutanı ile irtibata geçmenizde yarar var.

 34. Ferhat Reply

  Selamı aleyküm Ercan bey ben şuan askerde mutfakta çalışıyorum doğrama yaparken elimi kestim ve hastaneye sevk ettiler 10 gün işgörememezlik raporu verdi doktor bölük astsubayıda dedi 4 gün uzuyor askerligin bilgi alabilirmiyim

  1. ercan Post author Reply

   merhaba, İlgili birliğinizin idari işlerini arayarak öğrenmeniz en doğrusu olacaktır. Fakat bu rapor süresi içinde askeri birlikte miydiniz? yoksa evde mi geçirdiniz bu önemli.

 35. Hasan Reply

  Merhabalar 10 günlük ölüm iznine geldim (mazeret izni). Fazladan ailemin yanında kalmak için 6 gün rapor hakkim var bu rapor hakkı benim (ayda 1, 6 ayda 6 gün) olan iznimdenmi düşer. Bu 6 gün rapor hakkı izin için verilen 6 gün müdür yoksa 6 +6 şeklinde midir yani bu raporu kullanırsam hiç izin kullanmayan devrelerimle birlikte mi çıkacağım

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba, öncelikle başınız sağolsun. Askerde verilen izin hakkı olan 6 gün aslında her ay boyunca verilen 1 günlerin toplamıdır. Mazeret izni ve rapor hakkı haricinde sizin kalan izinleriniz de bulunmaktadır. Fakat rapor hakkının 6 gün olup, yeni askerlik yasasına göre şafağından düşer mi o konuda emin değilim. Böyle konularda birliğinizin idari işleri arayıp en net bilgiyi arayabilirsin. Fakat kendin için değil, sanki bir arkadaşın için arıyormuş gibi yapm. yoksa rapor ile ilgili doğru bilgiyi vermeyebilir. Komutanım, arkadaşım da birliğinden babalık iznine gelmiş, bu süre içinde görüştük, mazeret izni dışında izin hakkını tüketmiş, fakat şimdi ufak bir kaza geçirip ayağını kırmış, rapor alması gerekiyor. Kaç güne kadar şafağından düşer acaba öğrenebilir miyiz diye bir senaryo üretmelisin. Cevap gelirse buraya yaz ki biz de öğrenelim.

 36. Ack Reply

  Merhabalar öncelikle verdiğiniz zaman ve emek için çok teşekkürler . Askerliğim son 6 günü rapor hakkım olan 6 günü kullanıp o günleri evimde geçirmek istiyorum burda ki devlet hastanesinden rapor alacağım gerekirse hava değişimi alacağım . İlk sorum ; rapor aldığım gün terhis muayenesi nasıl oluyor raporum olduğu gün mu olacak
  İkinci sorum ; rapordan hemen sonra ailem almaya gelecek bir sıkıntı çıkartıp beni burda tutabilirler mi

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba, çok teşekkür ederim. Hava değişimi kolay kolay alamazsın, rapor aldığında o raporu birliğine ilettiğinde artık birliğe tekrar katılman gerekmiyor. Çoğu birlik terhis muayenesi yapmıyor. Sen raporu ilettiğin gün işleme alınacağı için ailen seni alabilir. Fakat, bu rapor süresini birliğinde yatarak geçirmeni isteyebilirler. İdari işler komutanını arayıp öğrenmen lazım. Hayırlı teskereler

 37. Mustafa Reply

  Merhaba
  Ben askerde yaşadığım bi sıkıntıdan ötürü ayak bileğimde kopukluk oldu hastahane 21 gün rapor verdi ve birliğim beni 21 günlük hava değişimine yolladı bu 21 gün benim askerliğimi nasıl etkiler kaç gün şafaktan sayılır

 38. Mustafa ayar Reply

  Merhaba
  Benim askerlikte yaşanan bir kaza sonucu ayak bileğimde bağ kopması oluştu hastahane bana 21 gün rapor verdi , birliğim ise beni 21 günlük hava değişimine eve yolladı bu 21 gün benim askerliğimi nasıl etkiler şafağımdan ne kadarı düşer bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba, Erbaş ve erlerin hava değişimi ve istirahatte geçen sürelerinin, tabi olduğu hizmet süresinin her ayı için bir günlük kısmı askerlik hizmetinden sayılır.Geri kalanı şafağa eklenir.

 39. Oğuz Kaan Reply

  Selamun aleyküm. Edirne keşan da 14 gün acemilik yaptım ve psikiyatriden 30 gün hava değişimi aldım.
  Ilk once revire götürdüler takım komutanları 3. Günümde hepimizi.. Orada sıkıntılarımı söyledim.. Kartal yanık merkezinde 3. Derece ayak bilegimde yanık olduğundan ameliyat olmuştum 2019 da.. Baldirimdan parçalar kesip sag ayak bileğime yapıştırdılar cok acılı ve zor geçmişti o gunlerim.. Askerde bot giyincede ayak bilegım morardı 1 hafta terlik istirahati verdiler revirden.. 26 yaşımdayım şu an.. lise 2 ye giderken 16-17 yaslarimda kıl dönmesinden de ameliyat olmuştum.. askerde sürekli bağdaş kurup oturuyoruz egitimlerde tam oraya baskı yaptığı için ağrıyordu onuda söyledim bakmadı bile hiç.. Terlik istirahatindeyken de eğitimlere katılıyordum askeriyenin verdiği terliği biliyorsunuz.. Ayağım daha çok ağrıyordu.. Ilk 1 hafta hiç uyuyamadım sivil hayatta alışmışız 3-5 bira icip yatmaya… Uyku ilacım vardı benim nizamiyeden almazlar iceri diye getirmedim.. Askeriye kendi alıyor ilaçları diye biliyordum söyledim ilacım olduğunu 10 gün geçti gelmedi ilacım… Koğuşta horlama sesi canımın yanması falan ust uste binince uykusuzluk aşırı sinir yaptı keşan sürgün yeri birde.. Terlikle eğitim zor ayaklarım acıyordu iştima alanında rahat otur dendiği zaman bağdaş kurup oturunca bu seferde götüm acıyordu yan oturuyordum bende bu sefer takım komutanlarımız yayilma diye kızıyordu.. Sinirle biraz cevap verdim komutana oda bölük komutanına söyledi.. Ayakta dursam daha iyi benim için.. bölük komutanına gidip söyledim RDM ye gonderdi beni.. Rdm de hastaneye sevk etti 30 gün hava değişimi verdiler eve geldim 2 hafta sonra kıl dönmesi olan yerimde iltihap aktı 1 gun boyunca.. Şile devlet hastanesine gittim doktor 28 inde ac susuz gel kan alıcaz 30 unda ameliyata alicam seni dedi tekrar nüksetmiş yine aynı yerde… hava değişimim 2 temmuza kadardı.. 30 unda ameliyat olcam lisedeyken olduğumda özel bi poliklinikte olmuştum 2 hafta yüz üstü yatmıştım gotümde hortum vardı pompa gibi birşeye kan akıyordu hortumdan.. Yani yine 1 ay kadar rapor verecek bana hastane ameliyattan sonra gidip teslim olamam… 20 mayısta teslim oldum 2 haziranda hava değişimi aldım… 2 temmuzda teslim olmam gerekiyordu ameliyat olucam… Ameliyat olduktan sonra verilen rapor askerliğimden dusermi? 30 gun hava değişimi 30 gün rapor diye hesaplasak 60 günün kaç günü askerlikten düşer? Eğer düşmeyecekse askerlikten rapor Istanbuldan arabanın arka koltuğunda yuz üstü yatıp giderim askere teslim olurum orada onlar ugraşsın dikişti pompaydı pansumandı… net bilgisi olan varmı acil akıl verebilecek kimse

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Askerlikte izin ve raporların tamamını toplandığında her ay için sadece bir günü şafağından düşer. Fakat alacağın heyet raporu işi değiştirebilir. Bunun için herhangi bir birliği mesai saatleri içinde arayıp idari işler komutanınıma bağlanmak istediğini söyleyebilirsin. Çok ayrıntıya girmeden aldığın hava değişimini ve ameliyat mevzusunu söyleyip terhis tarihimi etkiler mi diye sorarsan birinci ağızdan net cevap almış olursun. Tekrar geçmiş olsun. Cevap alırsan bana da yazarsan sevinirim.

 40. Oğuz Kaan Reply

  Ercan bey 20 mayısta esirne keşanda piyade olarak teslim oldum.

  2 haziranda uyku problemi nedeniyle rdm ye ordanda hastaneye sevk edildim

  Psikiyatri 30 gün hava değişimi verdi

  2 temmuzda bitecekti hava değişimi Teslim olacaktım fakat 6-7 sene önce kuyruk sokumu bölgemde kıl dönmesinden ameliyat olmuştum

  Tekrar rahatsız etmeye başladı iltihap aktı bağdaş kurup oturuyorduk askerdeyken rahat otur diyince takım komutanları

  Şile devlet hastanesine gittim tekrar nüksetmiş ameliyat edicez dedi 28 haziranda kan vericem ac susuz gidip

  30 haziranda da ameliyat olcam 2 temmuzda teslim olmam gerekiyordu

  Ameliyattan çıkınca 2 hafta yüzüstü yatmalıyım

  Ameliyatlı yerimde dikişler olacak bir hortum olacak kan pompasına kan akacak ondan

  30 gün falan rapor verir hastane diye tahmin ediyorum..

  Raporlar askerlikten dusermi

  30 hava değişimi 30 da rapor 60 gun desek ne kadarı düşer askerlikten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Onay Kodu *

Ercan ŞAHİN