Askerlikte izinde istirahat raporu almak
Yaşam

Askerlikte İzinde İstirahat Raporu Almak 2020

Reklamları es geçmeyelim

Askerlikte izinde istirahat raporu almak istiyorsanız tıklayın ve mutlaka sitemize destekte bulunun. Yorumları gözden geçirip yeni yorumda bulunun. Tıkla.Askerlikte izne geldiyseniz ve istirahat izni almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey bulunduğunuz bölgede askeri hastane var ise orada muayene olmanız gerekiyor. Bunun için askerlik şubesine başvurup askeri hastanede muayene olmak istiyorum diyerek sevk alacaksınız…

Askerlikte izinde istirahat raporu almak

Askerlikte izinde istirahat raporu

almak

Reklamları es geçmeyelim

Ancak bazı bölgelerde sevk işlemini askerlik şubesi vermiyor, genel komutanlıktan almanız gerekiyor.  Bunun için evden çıkmadan önce askerlik şubesini arayıp nereye gitmeniz konusunda bilgi almanız gereklidir. Aldığınız sevk belgesi ile eskiden askeri hastanede muayene oluyordunuz.. Fakat askeri hastanelerin kapanması ile birlikte artık sağlık ocağında bile muayene olabiliyorsunuz. . Doktorunuz gerekli görürse istirahat raporu verecektir. Aldığınız istirahat raporunu yine şubenize götürüp onaylatıp birliğinize faks yolu ile göndermeniz gereklidir. Eskiden askeri hastanede muayene olmak istemiyorum diyerek yine muayene olduğunuz  doktorunuza söyleyerek anlaşmalı hastanelere sevkinizi isteyebilirdiniz. Artık birliğinizin yönlendireceği yerlerde rahatlıkla muayene olabiliyorsunuz. Askerlikte rapor almak ile alakalı aklınıza gelen bir soru var ise mutlaka yorumları göz gezdirin. Daha önce sizin sorularınıza yanıt verilmiş olabilir. Eğer

askerlikte istirahat raporu almak

ile ilgili hala aklınıza takılan bir şey varsa yorum olarak soru sorabilirsiniz ve siteme tekrar geldiğinizde yorumun yanıtlandığını göreceksiniz.

Eğer yetkili hastane yok ise askerlik şubesinden alacağınız sevk raporunda sağlık ocağını yani aile hekiminizi yazdırabilirsiniz.
Eğer yeni askerlik sistemi hakkında merak ettiğiniz konu varsa efenim sizi şu konuya alalım ve hemen kafanızdaki sorulara cevap bulun :
Merhaba arkadaşlar ; 24 Mayıs 2019 itibari ile bu yazıda bir güncelleme yapmam gerekiyor.

Artık askeri hastaneler olmadığı için herhangi bir sağlık ocağından bile rapor alıp birliğinize gönderebilirsiniz.

Gönderdiğiniz raporun işleme alınıp alınmadığını mutlaka birliğinizi arayarak teyit etmeniz gerekir. Fakat komutanlar rapor olayına pek sıcak bakmadığı için birliğinize gittiğinizde daha önce sizin yararınıza verilmiş ayrıcalıklar varsa artık onları vermeyeceklerdir. Bu konuda risk nedir sorusu akıllara geliyor. 🙂 Risk…

Eğer yeni askerlik sistemi hakkında merak ettiğiniz konu varsa efenim sizi şu konuya alalım ve hemen kafanızdaki sorulara cevap bulun :

Yeni askerlik sisteminde erken terhis nasıl olacak

Soracak birşeyiniz varsa aşağıdan hemen yorum yapın. Mutlaka cevap vereceğim. Ama cevabı görmek için geri gelmeyi unutmayın 🙂

Yazı puanı

Bence askerde istirahat raporu almak ile ilgili bilgiye artık sahipsiniz.

 • Puan
User Rating: 2.8 ( 4 Votes )

40 thoughts on “Askerlikte İzinde İstirahat Raporu Almak 2020

 1. yakup Reply

  dün 10 gün izne ayrıldım bugün doktor 5 gün rapor yazdı almış oldugum rapor ile birlikte sadece 5 gün mü iznimden kullanmış olurum yoksa. iznimden 10 gün mü kullanmış sayılırım.

 2. Ersin Reply

  devlet hastanesinde ameliyat olmamın acil olmadığını söyledir özel hastanenin polikliniğinden giriş yapıp ameliyat olmak istediğimi belirtsem onlarda kabul etse rapor olarak ya da hastanede yatıyor olarak gözüksem askeride kabul edilir mi bide sevk almak gerekiyor mu sevki tekrar almamak için acilden mi giriş yapmam lazım lütfen acil cevaplayabilirsiniz hayat memat meselesi

  1. Vedat Yüzbaşı ( emekli subay) Reply

   Adam gibi askerlik yapacak cesaretin yoksa baban paraya kıyıp sana bedelli yaptırsaydı, memleketin hertürlü imkanından faydalan sonrada askerlikten kaç, sorunun cevabına gelince, askeri hastane dışındaki hiçbir kurumun raporu geçerli değildir, devlet hastaneleride dahil, küçük biryerde askerlik yapıyorsan komutan hallederiz diyebilir, ama halledemez çünkü alaya bağlı yada tugaya bağlı bir birlik sonuçta son kararı alay yada tugay komutanlığı verir, en iyi ihtimalle raporlu gün sayın askerliğe eklenir. Senin gibi zavallılar buna sığınmasın diye.

   1. Azıcık okuyun haberleri Reply

    O sistem eskiden di bırakın artık o davayı asker artık devlet hastanelerinde aile hekimlerinden rapor alabiliyor bilginize bakınız:Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün imzasıyla illere gönderilen, “Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Kapsamında Verilen Sağlık Raporları” konulu genelgede detaylar paylaşıldı. Buna göre TSK personeli, öğrencileri, öğrenci adayları ve askerlik yükümlülerinin görevlerine uyarlık bakımından sağlık yeteneklerini tespit etmek amacıyla yapılacak muayene ve sağlık raporları sivil hastanelerde yapılacak.

   2. Ozan Doğan Reply

    Memleketin her türlü imkanından faydalanan siz komutanlarsınız, 10 kuruşa çorbanın kıralını içiyorsunuz gelmiş burda namal okuma millete, vatan millet diye gittiğim askerliğe sövdürte sövdürte gönderdiniz, er’in an.sı ağlıyor orda.

   3. Ali Reply

    Maas gunu olmasa cok yaparsınız ya bu mesleği artist. bu Devletin imkanlarının karşılığını doğuda yaşayıp terörle mücadele ederek ödüyoruz.

 3. ercan Post author Reply

  @ersin Merhaba;

  Geçenlerde bir yakınımın oğlu izne gelmişti. İzin günü bitmeye bir hafta kala genel cerrahi polikliniğine gidip kıl dönmesi sorunu olduğunu belirtti. Doktor ameliyat günü verdi birkaç gün sonra ameliyatı olacaktı. Komutanlarını arayıp bilgilendirdi. Komutanları buna sev almadan gidersen başın yanar dedi ve ameliyatı oldurmadı. Acak gittiği birlikte niye ameliyatını olmadın diye de sitem ettiler. Eğer devletin hastahanesinde devletin doktoru sana o ameliyatı yapmayı uygun görüyorsa sevk vb.gerisi teferruat. Ama özel hastanenin ameliyat kararını birlik kabul etmez haberin olsun.

 4. seyma Reply

  Bir yakınım izindeyken özel hastaneden 5 günlük rapor aldı Ve birliğine teslim etti raporu herhangi bir geri dönüş veya sıkıntı çıkmadı alıp kabul etmişler raporu izninin 2. Günü şu an ama ne sevk ne de başka bişey yapmadı sizce sorun çıkar mı?

 5. Seyma Reply

  Merhaba bir yakınım izindeyken herhangi bir özel hastaneden sevksiz kendisi direk gidip 5 günlük rapor aldı raporu teslim ettiğindede herhangi bi sorun çıkmadı veya onunla alakalı bir geri dönüş olmadı bugün raporunun 2. Günü sizce daha sonradan bir problem çıkma ihtimali var mı?

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba @seyma
   Özel hastanelerden alınan raporu işleme koyarlar koymasına ancak sevksiz gittin diye kendisine tutanak tutulabilir, ceza verebilirler. Komutanları ile bu durumu görüşmesinde fayda var. Çünkğ mevzuat değişmil olabilir.

 6. Bilal Tirsi Reply

  Merhaba Kardeşimin askerlik bitimine 25 günü var rapor hakkı içeride hala şuan düğün merasimine için memlekete gelecek. İzin vermek izin rapor göndermeyeceğim gönderdiğim takdirde rapor günlerini ilave olarak askerlik yapacağım diye dilekçe imzalatacaklar. Uygun birşey mi bu yapılabilir mi?

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba. Öyle bir durum söz konusu bile olamaz. Yani kendisi izinde evindeyken iznini bitmesine az bir süre kala rahatsızlandığı zaman rapor alıp birliğine verir ve eğer rapor sınırı aşılmadıysa bu rapor süresince askerliği yapılıyor sayılır. Fakat rapor sınırına ulaştıysa o kadar gün askerliğine eklenir

 7. Ali caner Reply

  Askerde dolap taşırken düştüm kolum kırıldı ve amelyat oldum tedavi gereği 183 gün rapor verdiler sonuç ne olur hayla tedavi görüyorum.

 8. Ramazan Arslan Reply

  Ercan bey merhabalar askerliğimin son 6 günü izine çıkacağım ve iznim bitmeden rapor alıp birliğime fakslayacağım. Bunun için askerlik şubesinden sevk almam mı gerekiyor? Ve sevk almam gerekiyorsa askerlik şubesi özel hastaneye sevk veriyor mu?

 9. TANER Reply

  Ya birşey sorcam ameliyat olmam lazım yeni sisteme göre diyelim 20 gün rapor verdiler bana ilestikden sonra o 20 günü tekrar yapacakmışım öyle dediler bu doğru mu ve yeni sisteme göre rapor süresi kaç gün ?

 10. Özgur Reply

  Selamin aleykum kardesim ben usta birligime kibrisa katildim. İzin hic kullanmadim istanbula gidip bitimime 22 gun kala iznimi kullanip ameliyat olursam eger 15 gun rapor hakkimi kullandigim zaman geri benim birligime dönmeme gerek varmi islemler nasıl olur?

  1. Alpay Reply

   Ayrılış yapman gerekecek, bunun için nöbetçi uzman&astsubay (akşam vakti ise) ve ya sabahsa takım komutanı ile görüşüp ayrılık yapmak istediğini beyan edeceksin. Yazıcı odasında bulunan dosyalar birlik tarafından, kartex askeri hastanede muayene olduktan sonra kapatılıyor. Yani izin aldıktan sonra yarbay ve ya albayın karşısına çıkıp visitecin ile Ayrılış muayenesi olmak zorundasın

 11. samet Reply

  merhabalar ben kıbrısta askerlik yapıyorum 6 ayımı doldurdum 6 ay daha askerlik yapıyorum askerliğimi uzattım buradaki komutanların izin ve rapor ile ilgili bir bilgileri yok sizin sitede okuduğum kadarıyla sizin bu konuyla bilginiz var bana geri dönüş yaparsanız sevinirim

 12. Akın Reply

  Merhabalar , arkadaşım şırnakta askerlik yapıyor dağ karakolunda. Yakında izne gelecek ve rapor alacak komutanın yazıcısı ve komutan alabileceğini söylemiş. fakat bizim sorumuz şu ; devletin kestiği uçak bileti olacak ya geri dönüşte biz bunu daha ileri bi tariha atabilirmiyiz , eğer atamazsak binmemesi durumunda devlete zarar vermek gibi bir durum söz konusu olup cezai işlem uygulanır mı? teşekkürler cevaplarınız için.

  1. YUSUFtsc Reply

   Merhaba şafaktan sayılar rapor gün sayısı 6 arkadaşlar bilginiz olsun. Yani yeni dönemde 6 gün normal izin 6 günde rapor şafaktan toplam 12 gün düşmüş oluyor ama raporu almanız kullanmanız lazım yoksa düşmez şafaktan

 13. Ykp Reply

  Mrhb benim 2 aralıkta askerliğe teslim olmam lazım ama polisliğe hazırlanırken sol bacağımda sanki bir lif koptu hastaneye gitmedim ama 1 sene ye yakındır geçmedi normal yürürken agrımıyor ama koşarken ağrıyor bunu askere gitmeden halletmek istiyorum Bi sonraki celp te gitmek istesem doktor bana rapor verir mi

  1. ercan Post author Reply

   Askerlik şubenize gidip durumu anlatırsanız, size onların belirlediği hastaneye sevk vereceklerdir. Kapalı bir zarf ile birlikte göndereceklerdir. Hastanede muayene olduktan sonra o zarfı doldurup tekrar kapalı bir şekilde size veriyorlar. O zarf içerisinde sizin ne kadar sürede tedavi olacağınızı, silah altına alınmanızı o kadar süre geciktirmek için gerekli yazı yazıyor olacak. Bu durum oluşursa zarfı teslim edip tedavinizi oluyorsunuz. Ve belirlenen diğer tarihte silah altına alınıyorsunuz

 14. Sabahattin Reply

  Merhaba ben askerlikte hastalandım devirden sıhhi izin verdiler 7 gün ben evdeyim ama sağlığım düzelmedi bunun için askerlik şubesine gitmem gerektiğini biliyorum ancak askeri hastahane yatış verirse bana askerliğim uzarmi yoksa şafaktanmi düşer bunu cevabını biliyorsananiz yardımcı olursanız çok
  memnun kalırım..

 15. Hakan Reply

  İyi günler hocam ben 12 gün hava degişimi aldım ama 2 gün hava degişimi aşımı yaptım bazı nedenlerden dolayı kaç günü düşer kaç günü düşmez yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 16. Aras Reply

  Merhaba. Askerim izine geldim lakin yarın teslim olmam gerekiyor rapor almak için sevk şart mı acil cevaplarsanız sevinirim

 17. Mehmet Reply

  Merhaba askerde alınan rapor ve izne gitmeniz için verilen izin kağıdı dosyamıza koyuluyor. Benim sormak istediğim bu raporun sayılmayan süreleri ne zaman ekleniyor. Terhis hesaplaması yapılırken mi ekleniyor. Çıkış tarihimiz o zaman mı uzuyot yoksa raporu aldığım gün mü uzuyor.

 18. Emre Reply

  Merhabalar suan askerdeyim doktor 2 gun istirahat verdi verilen bu rapor , benim 6 gunluk rapor hakkımi etkiler mi?

 19. Tacettin Reply

  Merhaba ben Kıbrıs’ta askerim Girne askerî hastaneden 12 günlük rapor verildi astım tanısı dan safağım dan düşüyor mu askerliğimden sayılır mı bu rapor

  1. ercan Post author Reply

   Merhaba. Eğer birliğinden izne gönderildi isen İlk 7 gün şafakta düşer. Gerisi şafağa eklenir. Fakat birlikten ayrılmadıysan birlik içinde izinli sayılırsın şafaktan düşmez

  1. ercan Post author Reply

   Hava değişimi süren kadar düşer. Fakat hava değişimi bittikten sonra hala yatarak tedavi görüyor isen ilgili süreyi ve tedaviyi gösteren evrakı birliğinin idari işlerine ivedilikle ilettiğin taktirde o süre şafağından düşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
3 + 26 =


Ercan ŞAHİN