Eğitim, Teknoloji

EasyAntiCheat Nedir? Yenilir mi, İçilir mi?

Fortnite ve diğer bazı online oyunları oynamak için bilgisayarınızda EasyAntiCheat’in kurulu olması gerekir. Kül Yutmaz Mahmut Hoca ile aynı vazifeyi gören bu mini yazılım, oyun oynarken bilgisayarınızı izler ve hile yapmaya yönelik girişimler tespit ettiğinde oyundan yasaklanmanızı sağlar.

EasyAntiCheat Nedir?

Kamu isimli bir şirket tarafından geliştirilen Easy Anti-Cheat, çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda hilecileri (cheaters) durdurmak ve yakalamak için tasarlanmış bir anti-hile aracıdır.

EasyAntiCheat’i 2001’de ortaya çıktığında ortalığı kasıp kavuran PunkBuster’ın daha modern bir alternatif gibi düşünebilirsiniz. Platform fark etmeksizin Easy Anti-Cheat, Windows ve MacOS’da çalışabilmektedir.

 

Güvenlik önlemi olarak EasyAntiCheat’i kullanan bir online oyun oynadığınızda, EasyAntiCheat sürekli olarak arka planda çalışır. Pazarlama materyallerinde ecnebi üreticilerin belirttiğine göre EasyAntiCheat, “hile yapmanın temel sebebini teknik düzeyde devre dışı bırakmaya odaklanmıştır,”. Kısacası EasyAntiCheat sadece hile yapanları banlamak için değil aynı zamanda bu hilelerin çalışmasını durdurmak için tasarlanmıştır.

Yazılımın üreticisi Kamu, EasyAntiCheat’in çalışmasına zeval gelmemesi adına programın tam olarak nasıl çalıştığını açıklamıyor. Yine aynı pazarlama materyallerine göreyse hileleri engelleme konusunda: “sürücü kodu ve makine öğrenimi tarafından desteklenen bir hibrit yaklaşım” kullandığı ifade ediliyor.

Bir destek belgesinde yer alan ifadeye göre EasyAntiCheat hemen her şeyden nem kapabiliyor. Bozuk belleklerbilinmeyen oyun dosyalarıgüvenilmeyen sistem dosyaları ve hata ayıklayıcılarolduğunda oyuna girmenizi engelleyebiliyor veya sizi yasaklayabiliyor. EasyAntiCheat’i oyun çalıştığı sürece arkaplanda çalıştığını Görev Yöneticisi’nde “EasyAntiCheat Service” veya “EasyAntiCheat.exe”etiketiyle de görebilirsiniz.

EasyAntiCheat Service Ne Zaman Çalışmaya Başlıyor?

EasyAntiCheat.exe dosyası sadece gerekli olan oyunların yanında çalışır. Oyun oynamıyorsanız, EasyAntiCheat.exe arka planda boş yere çalışarak sistem belleği veya kaynaklarınızı tüketmez.

Örneğin Fortnite gibi bir oyunu başlattığınızda, otomatik olarak EasyAntiCheat.exe de başlatılır. Oyunu oynadığınız sürece arka planda çalışmaya devam eden EXE dosyası, oyunu kapattığınız anda kapatılır.

 

Eğer Windows’un Hizmetler uygulamasını kontrol ederseniz, EasyAntiCheat hizmetinin yalnızca onu kullanan bir oyundayken çalıştığını daha net görebilirsiniz.

Hangi Oyunlar EasyAntiCheat’i Kullanır?

Easy Anti-Cheat, son birkaç yılda piyasaya sunulan online oyunlar arasında oldukça yaygın hale geldi. Bazı oyunlar hala Steam’in yerleşik Valve Anti-Cheat Sistemi (VAC) gibi koruma çözümlerini kullanırken, bazıları ise -örneğin Overwatch ve diğer Blizzard oyunları- kendi yerleşik anti-hile çözümlerini kullanıyor.

EasyAntiCheat’in web sitesi EasyAntiCheat kullanan oyunların bir listesini sunuyor. Bunlar arasında Far Cry 5Fortnite Battle RoyaleRustTom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands ve Watch Dogs gibi oyunlar yer alıyor.

EasyAntiCheat Nasıl Silinir?

EasyAntiCheat, sadece gerekli olan bir oyunu kurduğunuzda sisteminize yüklenir. Bu oyunu kaldırdığınızda, EasyAntiCheat de kaldırılmış olur. Örneğin, Fornite’ı yüklerseniz, Easy Anti-Cheat otomatik olarak kurulacaktır.Fortnite’ı kaldırırsanız, Easy Anti-Cheat de kaldırılacaktır.

İsterseniz Easy Anti-Cheat uygulamasını manuel olarak da kaldırabilirsiniz, ancak bu kez EasyAntiCheat’i kullanan online oyunları oynayamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir