İncelediklerim

Ayna Ayna, Söyle Bana: Elektronik Sigara Ciğerde Su Toplar mı?

Reklamları es geçmeyelim

Elektronik sigaranın imtihanı binbir soruyla kaldığı yerden devam ediyor. Haberlerde kız kaçıran gibi patlayan elektronik sigara manşetlerini görmeye alıştık. Şimdi gözümüze farklı bir başlık ilişiyor: “Elektronik sigara ciğerde su topluyor mu?

Sahiden; elektronik sigara ciğerde su toplar mı?

Reklamları es geçmeyelim

Öncelikle şunu belirteyim: Ben doktor değilim… Sadece hayatını metin yazarı ve editör olarak kazanan biriyim.

Mesleki özelliklerimden dolayı araştırma konusunda ortalama insanlardan daha başarılıyım. Araştırmalarımı ortalama bir içicinin ötesinde ve 3 dilde yapıyorum.

NOT: Bu yazıyı okurken bana değil; uzmanlara, tıbba ve kendi mantığınızın salt sesine güvenmenizi isteyeceğim. Bununla yetinmeyeceğim. Size gerçeği basit bir test ile ispat edeceğim!

Ayna Testiyle Mantığı Kavrayın

Aşağıda anlatacaklarıma geçmeden önce bu zahmetsiz ve pratik testi deneyimlemenizi istiyorum.

Evinizde, arabanızda veya çantanızda bulabileceğiniz bir aynayı elinize alın. Aynayı ağzınıza iyice yaklaştırın ve kocaman bir “Hoooohhhğğğ” yapın.

Aynanın yüzeyindeki şeyin ne olduğunu biliyorsun değil mi? Evet, buhar!

Ciğerlerimiz kese kağıdı gibi kuru değildir. Ciğerimizde daima sıvı vardır. Yine de bir gün su dolu ciğerlerle hastanenin yolunu tutmak istemeyiz değil mi?

Merak etmeyin ve bir sonraki başlığı hafızanıza kazıyın:

Ciğerlerimiz Gündelikçiden Daha İyi ve Ucuza Çalışıyor!

Elektronik sigaranın ciğerlerimizi suyla doldurduğu düşüncesi, elektronik sigara buharının su buharına benzetilmesinden kaynaklanıyor. Oysa elektronik sigara likitlerinin bileşenini incelediğimizde aslında hiçbirinin su içermediğini görüyoruz.

Peki, bu ne anlama geliyor?

Elektronik sigaranın ürettiği buhar ile su buharı aynı değildir. Gündelik yaşantımızda sudan daha tehlikeli yüzlerce şeyi soluyoruz (koklamıyoruz):

  • Egzoz dumanı
  • Çevresel kirlilik faktörlü gazlar
  • Parfüm, deodorant vb. kimyasallar
  • Duşa veya saunaya girdiğimizde su buharı
  • Hatta içtiğimiz çay ve kahvenin buharı

Basit bir mantıkla bunların hepsinin ciğerimizde toz, pislik, su buharı bırakması gerekmiyor mu?

İşin özü; ciğerlerimizin kendini temizleme kapasitesi vardır. Ciğerlerimizde üretilen mukus ile bu maddeler ciğerlerimizin dışına taşınır.

Saunaya veya buhar odasına girmek ya da en basitinden duş almak bile size elektronik sigara kullanmak ile aynı zararı verebilir. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız zaten isteseniz de istemeseniz de çevresel faktörlerden ciddi şekilde etkileniyorsunuz.

Allahtan ki, ciğerleriniz gündelikçilerden daha iyi ve ucuza çalışıyor. Yoksa ciğerleriniz göle dönüşebilirdi.

Uzmanların Yanıtı: “Elektronik Sigaradan Ciğeri Su Toplayan Hiçbir Vakaya Saptamadık!”

Tüm dünyadaki tıp dünyasında bugüne dek elektronik sigaranın ciğerde su topladığına ilişkin tek bir vaka kaydının bile olmadığını biliyor muydunuz?

Bi’ ara, global medyada “elektronik sigara ciğerde su topluyor” başlığıyla bir haber yayıldı. Haberin iç yüzü incelendiğinde bunun sansasyonel bir başlık olduğu ortaya çıktı.

Olayın gerçek yüzü elbette bambaşkaydı fakat iddia etkileyiciydi. Çünkü bu vaka sadece 3 gündür elektronik sigara kullanıyordu!

Vakaya ilişkin sonraki testlerde aslında kişinin farklı bir ciğer sorunu olduğu, elektronik sigaranın yoğun kullanımının yalnızca bunu tetiklediği doğrulandı.

Yukarıda anlattığım olaydan sonra meraklı bir blogger, elektronik sigara alanında yaptığı çalışmalarıyla tanınan Profesör Polosa‘ya bir mail gönderdi. Profesörün cevabı tam olarak şöyle:

“Bu tamamen saçmalık! KOAH ilaçları vermek için tasarlanmış bir ev nebülizörü kullandığınızda, elektronik sigara içicisinden daha fazla su buharı alırsınız.”

Cevabın tamamını (İngilizce olarak) incelemek isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

Sonuç olarak: Hayır. Elektronik sigaranın ciğerde su topladığı iddiası uzmanlar tarafından çürütülmüş, tıp dünyasında tek bir örneğin bulunmayan halk efsanesidir.

Elektronik sigaranın ciğerde su topladığı ile ilgili olarak kafanıza takılan farklı bir şey varsa aşağıdaki yorum alanından bana hemen soru ve yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
10 × 30 =


Ercan ŞAHİN