Eğitim, Nasıl Yapılır?

Google Form Toplama Reklamları 1 Haziran 2021

Google Form Toplama Reklamları Nasıl Kurulur?

Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı Nedir?

Google’ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu “Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı” kullanıcılara web sitesine girmeden form doldurma imkanı sağlıyor. Hadi gelin yazının devamını okuyalım.

Hani bazen google dan bir şey araştırdığınızda  karşınıza bir reklam çıkar, reklama tıkladığımızda ise bir form açılır. Bu formda bizden bazı bilgileri vermemizi, konu hakkında daha fazla bilgi vermek için bize daha sonra ulaşacakları söylenir. Hah tam olarak bu işe yarıyor bu form reklamları. Peki nasıl yapılıyor bu google form toplama reklamları ?

Bu formlar ürün veya hizmetinizin satışlarını artırmak için potansiyel müşteriler elde etmenize yarıyor.

Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı ile kullanıcıları direkt pazarlama dönüşüm huninize yönlendirerek bir yeniden pazarlama listesi oluşturup ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen müşterilerinizle etkileşime geçebilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı Nasıl Oluşturulur?

Arama ağı ve TrueView kampanyalarınızda kullanabileceğiniz Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı’nı nasıl oluşturabileceğinize bakalım.

  1. Google Ads panelinizden “Reklamlar ve Uzantılar” bölmesine gidin. Uzantılar kısmından yeni uzantı ekleme butonuna tıklayın. Potansiyel Müşteri Formu uzantısını seçin.
potansiyel müşteri formu
  1. Burada karşınıza doldurmanız gereken bazı yerler çıkacak. Potansiyel müşteri formunuzun kullanılmasını istediğiniz kampanyanızı seçin.
potansiyel müşteri formu
  1. Ardından kullanıcıların dikkatini çekecek bir harekete geçirici mesaj belirleyin. Burada reklamını yaptığınız ürün veya hizmete uygun seçebileceğiniz birçok seçenek mevcut.
potansiyel müşteri formu
  1. Google Form Toplama Reklamlarında kullanacağınız formunuz için bir uzantı metni girin. Bu metin, reklam başlığı ve açıklamalarının altında gözükecektir.
potansiyel müşteri formu
  1. Ardından formun içeriğini oluşturmak için bir başlık, işletme adı ve açıklama girin. Müşterilerinizle iletişime geçmek için almak istediğiniz bilgileri seçin.
potansiyel müşteri formu
  1. Web sitenizde bulunan gizlilik politikası URL’inizi girin. Ardından kullanıcıların gözünü yormayacak, markanızı veya hizmetinizi anlatan bir arka plan resmi yükleyin. Reklamlarda kullanılan tüm resimlerin belirli kalite standartlarını karşılaması gerekir. Yükleyeceğiniz resim Google Ads politikalarına uymalıdır. Buradan yükleyeceğiniz görselin uyması gereken politikaları inceleyebilirsiniz.
potansiyel müşteri formu
  1. Son adım olarak formunuzun gönderme işlemi tamamlandıktan sonra kullanıcıların karşısına çıkacak metni belirleyin ve dilerseniz harekete geçirici bir mesajla web sitenize yönlendirin.
potansiyel müşteri formu
  1. “Kaydet” tuşuna basarak potansiyel müşteri formunuzu tamamlayın.
potansiyel müşteri formu

Potansiyel müşteri formunuz onaylandıktan sonra reklamlarınızda yayınlanmaya başlayacaktır.

Aynı formu daha sonra farklı kampanyalarınız için de kullanabilirsiniz. Yeni bir form oluşturmanız gerekmez. Form dolduran müşterilerinizin bilgilerini “Reklamlar ve uzantılar” bölümünden CSV dosyası olarak indirebilirsiniz.

Google Form Toplama Reklamları

Google Form Toplama Reklamları

Google Form Toplama Reklamları ile topladığınız müşteri formlarını indirmek için Webhook kullanabilirsiniz. Webhook, potansiyel müşteri verilerinizi CRM sisteminize gerçek zamanlı olarak göndermenizi sağlayan bir API’dir.Böylece hazırda kullandığınız CRM sistemine otomatik entegrasyon sağlayarak formları burada saklayabilirsiniz. Yalnızca son 30 gün içinde toplanan potansiyel müşterileri indirebileceğinizi unutmayın.

Webhook ile entegrasyon sağlamak için Potansiyel Müşteri Formu uzantısını oluştururken “potansiyel müşteri sağlama seçeneği”ndeki Webhook URL’i ve Anahtar kısımlarını doldurmanız gerekmektedir. Düzgün çalışmayan Webhook URL’leri, potansiyel müşteri formunuzun onaylanmamasına neden olur.

Bir kullanıcı reklamınızla karşılaşıp Potansiyel Müşteri Formu’na tıklarsa TBM ücreti ödersiniz. Kullanıcının potansiyel müşteri formu uzantısı üzerinden bilgilerini göndermesi bir potansiyel müşteri formu dönüşümü olarak sayılır.

Eğer konu hakkında sormak istediğiniz bir şey varsa bu yazının altından yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz. Hatta boş vaktim olduğunda sizin hesabınız üzerinden google form toplama reklamını aktif etmek için size birebir yardımcı olabilirim. Bu konuda söz veremiyorum. Kendinize iyi bakın, bir başka yazıda görüşmek üzere.

Fakat isterseniz buraya tıklayarak diğer konularıma göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir