Nasıl Yapılır?

RAW Olan USB Flash Belleğinizi Tereyağından Kıl Çeker Gibi Kurtarın!

USB belleğiniz RAW’a mı dönüştü?

Hadi, onu eskisi gibi sağlıklı ve şahsiyetli bir USB flash belleğe dönüştürelim!

RAW’a dönüşen USB flash belleklerle uğraşmanın tatsız bir şey olduğunu yıllar önce deneyimlemiştim. Format atmak için zemin, saha ve USB Flash belleğimin hazır bulunduğu, güneşin turuncuya çaldığı bir gündü…

USB belleğime tam mutlu mesut Windows ISO’sunu çekerken, ansızın bilgisayarımın şarjı bitti. Aynı işi ikinci defa yapmanın gıcık ağırlığıyla bilgisayarımı tekrar açtığımda avucumda artık RAW’a dönüşmüş şahsiyetsiz bir USB bellek duruyordu.

Hiçbir yazılım tarafından şahsiyeti tanınmayan, karaktersiz bir USB bellekten bahsediyorum…

USB belleğimi o günün şartlarında kurtarırken baya zorlanmıştım. Merak etmeyin, siz aşağıdaki RAW USB belleği kurtarma (NTFS’e dönüştürme) yöntemleri sayesinde kendinize renkli küfürler savurmanıza gerek kalmadan RAW USB belleğinizi kurtarabilirsiniz!

01. RAW USB Belleğinizi Rufus ile Kurtarın

RAW’a dönüşen USB belleğinizi Windows bilgisayarlar şahsiyetsiz kabul edecek, bununla kalmayıp onu NTFS’e veya başka bir formata dönüştürmeyi reddedecektir. Hatta disk yöneticisi yazılımları dışında bilgisayarınız RAW USB belleğinizi hiç tanımayacak.

 

Neyse ki, Rufus RAW USB belleğimizi tanıyor. Onun için önce Rufus’u kendi sitesinden indirin. Kurulum gerektirmeyen bu minik yazılımı çalıştırın ve aşağıdaki adımları takip edin:

 • “Aygıt” bölümünden RAW’a dönüşen USB belleğinizi seçin. (Eğer bu bölümde USB belleğinizi göremiyorsanız, 2. veya 3. yöntemi deneyin)
 • Önyükleme seçimi alanından bir ISO dosyasını seçin. Bu bir Windows ISO dosyası olabileceği gibi herhangi bir ISO dosyası olabilir. Eğer elinizde bir ISO dosyası yoksa Google’layarak düşük boyutlu rastgele bir ISO dosyasını indirebilirsiniz, içeriği önemli değil.
 • “Dosya Sistemi” bölümünden FAT32 (Varsayılan)’ı seçin.
 • Her şey hazırsa “BAŞLAT” butonuna tıklayın ve işin geri kalanını Rufus’a bırakın.

 

Rufus ile ISO dosyasını yazdırdıktan sonra USB belleğiniz RAW olmaktan kurtulacaktır. Flash belleğinizi kurtardıktan sonra, Windows’un Diski Biçimlendir adımlarını takip ederek NTFS formatına dönüştürebilirsiniz.

 

02. Komut Satırı ile RAW USB Flash Belleğinizi Kullanın

Rufus genellikle RAW olan USB bellekleri kurtarmayı başarıyor. Yine de çaresiz kaldığı durumlar olabiliyor. Eğer USB belleğinizi Rufus veya benzeri yazılımlar tanımıyorsa komut satırını ve birkaç basit kodu kullanarak USB flash belleğinizi 1 dakikadan kısa sürede kurtarabilirsiniz:

 1. Komut Satırı (CMD)’nı açın.
 2. diskpart yazıp enter’a tıklayın.
 3. list disk yazıp, Enter’a tıkladığınızda; bu komut size ufak bir liste geri çevirecek. Buradan RAW USB belleğinizin numarasının kaç olduğuna bakın ve sayıyı not alın.
 4. select disk X komutunu yazın. X yerine, bir önceki komutla öğrendiğimiz disk numarasını yazın.
 5. clean yazıp Enter’a tıklayın.
 6. create partition primary yazıp Enter’a tıklayın.
 7. select partition 1 yazıp Enter’a tıklayın. (USB belleğinizin rakamı kaç olursa olsun, bu komuttaki 1 rakamını değiştirmeyin)
 8. active yazıp Enter’a tıklayın.
 9. format fs=fat32 (Eğer NTFS’ye dönüştürmek istiyorsanız FAT32 yerine NTFS yazabilirsiniz.) yazıp Enter’a tıklayın.
 10. assign yazıp Enter’a tıklayın.
 11. Ve son olarak exit yazıp Enter’a tıklayın.

Hepsi bu kadar. Artık RAW USB Flash belleğimiz FAT32 formatında ve kullanılmaya hazır!

03. Linux ile RAW USB Flash Belleğinizi Biçimlendirin

İki yöntem de işe yaramadıysa son çareniz Linux!

 

 • Ubuntu veya herhangi bir Linux dağıtımının LiveCD özellikli ISO dosyasını indirin.
 • Bu ISO dosyasını çalışan bir USB’ye boot edilebilir şekilde Rufus ile yazdırın.
 • Bilgisayarınızı USB’den başlatın ve LiveCD özelliğiyle USB’yi çalıştırın.
 • Açılan Linux işletim sistemi üzerinden USB belleğinizi herhangi bir araç veya terminal ekranı yardımıyla biçimlendirin.

3. yöntem hakkında daha fazla detay vermek isterdim ancak ne kadar detay verirsem vereyim, Linux konusunda deneyimsiz bir son kullanıcı için süreç kolay olmayacaktır. Onun için 3. alternatif yöntemi sadece teknik anlamda deneyimli kullanıcılar için özetledim.

3. yöntemden birini kullanarak mutlaka sonuca ulaşmış olacağınızı düşünüyorum. Tüm Windows bilgisayarın tanıdığı, sağlıklı ve turp gibi USB flash belleğinizi kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

 

Bu içerik RAW USB Flash belleği kurtarma yolculuğunuzda size yardımcı oldu mu? Takıldığınız bir yer var mıydı? Deneyiminizi benimle ve USB flash belleğini kurtarmaya çalışan diğer okurlarla da paylaşmayı unutmayın!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir